Dne 27. ledna 2014 se konalo zasedání Výkonné rady EFB, tentokrát v hlavním městě Katalánska – v Barceloně. Evropská biotechnologická federace je nezisková organizace sdružující národní biotechnologické asociace, univerzity, vědecké instituce, biotechnologické firmy a odborníky. Cílem EFB je propagace biotechnologie, podpora bezpečného, udržitelného a přínosného využití přírodních věd, podpora výzkumu a špičkových inovací v biotechnologii, poskytování prostoru pro interdisciplinární a mezinárodní spolupráci, zlepšování vědeckého vzdělání a zprostředkování dialogu mezi vědeckou obcí a širokou veřejností. EFB má 108 členů z řad institucí z celé Evropy a 13 500 členů z řad odborníků.
Jednání rady probíhalo v konferenční místnosti hotelu na jednom z nejrušnějších a turisticky nejnavštěvovanějších míst v Barceloně – Placa d´Espanya. Členové rady se však nenechali rozptylovat a od rána se věnovali nabité agendě. Mezi účastníky nechyběl prezident federace Marc Van Montagu (laureát World Food Prize 2013), viceprezident Jeff Cole nebo např. Alfredo Aguilar – bývalý vedoucí Generálního ředitelství pro výzkum (Directorate General for Research) Evropské komise. Olomoucké Centrum regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum v Barceloně zastupovali ředitel Centra Ivo Frébort a projektová manažerka Karolina Chvátalová.
Na pořadu jednání bylo představení členů nové bioinženýrské sekce (EBBS), časopis New Biotechnology vydávaný pod záštitou EFB, finanční situace EFB, přidružená studentská organizace YEBN a v neposlední řadě plánovaný biotechnologický kongres ECB16, který se uskuteční 13.–16.7.2014 v Edinburghu. V průběhu jednání se zástupci jednotlivých sekcí a regionálních kanceláří (RBOs) federace střídali v reportování o činnostech svých organizací v uplynulém půlroce. Živě se diskutovalo o možnostech větší soudržnosti federace a efektivnější spolupráce mezi jednotlivými sekcemi a organizacemi. Klíčovým bodem zasedání bylo upřesnění vědeckého programu ECB16 a propagace tohoto kongresu. Zdá se, že se účastníci letního kongresu v Edinburghu mají na co těšit. Kromě přednášek týkajících se témat jako bioprocessing, biochemické inženýrství, průmyslová biotechnologie, biokatalýza, systémová a syntetická biotechnologie, rostlinná a klinická biotechnologie budou probíhat doprovodné akce v podobě workshopů o publikování vědeckých výsledků, o možnostech najít uplatnění po absolvování studia přírodovědných oborů nebo informační schůze pro nové členy EFB. Hlavním rozdílem oproti minulým kongresům bude silný důraz na environmentální biotechnologii.
„Hlavním úkolem EFB je ukázat Evropanům, zejména politikům EU, že je nutné zodpovědně přistoupit k řešení hrozící potravinové krize. Bioekonomika by se měla stát prioritou zemědělské politiky EU nyní, za 20 až 30 let už může být pozdě“, popsal Alfredo Aguilar jeden z nejzávažnějších aspektů činnosti EFB, a sice zbavit Evropu mýtů o GMO. Součástí bioekonomické strategie je kromě zajištění dostatku potravy i vytváření nových pracovních příležitostí a zefektivnění práce farmářů jak v Evropě, tak v rozvojovém světě. Důkazem toho, že globální potravinový a populační problém nabývá na intenzitě je i zvolení „potravy“ tématem pro EXPO 2015 v Miláně, kde EFB rovněž plánuje svou účast.
Po stanovení termínu příštího zasedání rady na 12.7.2014 v Edinburghu se přítomní ještě chvíli věnovali diskuzi a poté se vydali na letiště nebo v lepším případě obdivovat krásy Barcelony.