Co o nás možná nevíte, aneb novinky ze Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin VÚRV, v.v.i., v rámci Centra regionu Haná v Olomouci

V rámci celosvětově pořádaného „Dne fascinace rostlinami“ uspořádali pracovníci VÚRV, v.v.i. ze Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin dne 18. května 2015 v prostorách Botanické zahrady PřF UP v Olomouci expozici zaměřenou na zeleniny, bylinky, koření a jedlé a léčivé houby. Návštěvníci různých věkových kategorií mohli vidět a poznávat semena našich nejběžnějších zelenin a dalších plodin, po vůni poznat různé druhy bylinek a koření používané v kuchyni a prohlédnout si sadbu zeleninových druhů, které se u nás pěstují. Dozvěděli se také zajímavosti z říše hub, že houby mohou léčit, ale také jak si doma založit houbovou sadbu a vypěstovat vlastní plodnice. Celá expozice byla doplněna odborným výkladem.

13 17 20 22 25

Největšímu zájmu se těšilo očichávání „bylinkových pytlíčků“. Pro některé návštěvníky, přestože bylinky a koření denně používají a většinu z nich znají, bylo docela těžké poznat je pouze podle vůně. Jiní byli zase velmi překvapení, že na houby se nemusí chodit do lesa, ale při troše šikovnosti a dobré vůle je mohou pěstovat doma, třeba v lednici.

Děkujeme kolegům z Botanické zahrady, kde jsme byli hosty, že jsme se mohli této zajímavé akce spoluúčastnit. Myslíme si, že i díky tomu, že panovalo pěkné jarní počasí, se celý den opravdu moc vydařil.

Za pořadatele:

Ivana Doležalová, Irena Petrželová a Michaela Jemelková

Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin VÚRV, v.v.i.

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum

Šlechtitelů 29, 783 71 Olomouc

Dedikace:

Expozice byla uspořádána s podporou Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agro-biodiversity, Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů mikroorganismů a drobných živočichů hospodářského významu a grantu Udržitelný rozvoj výzkumu Centrum regionu Haná z Národního programu udržitelnosti I (L01204).