Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh FLORA OLOMOUC

Ve dnech 20-23. srpna 2015 připravili pracovníci Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin VÚRV, v.v.i. v Olomouci expozici pro zahradnickou akci s nejdelší tradicí v ČR, letní etapu mezinárodní zahradnické výstavy a veletrh FLORA OLOMOUC. (text: Ivana Doležalová)

 DSCN1780 P1014891 P1014900 P1014897

Hlavním motto výstavy bylo „Zahrada poznání – poznání zahrady“. Součástí expozice Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ na téma „Rostliny a zdraví“ byla i výstava genetických zdrojů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin uchovávaných na pracovišti Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin VÚRV, v.v.i. v Olomouci. Známé i méně známé druhy léčivých, aromatických a kořeninových rostlin byly prezentovány především v sušeném stavu a celá expozice byla doplněna velmi pěknými kresbami některých z nich. Velmi zajímavá byla výstava různých druhů máty včetně informací o biologii, obsahových látkách a využití máty v lidové medicíně. Návštěvníci si mohli prohlédnout a přivonět např. k mátě s čokoládovou a ananasovou vůní nebo k mátě s vůní lesních jahod. Součástí expozice bylo i poradenství, kde byly přímo na místě zodpovězeny dotazy návštěvníků. V rámci hlavního programu výstavy Ing. Karel Dušek, CSc. a Ing. Elena Dušková přednesli přenášku na téma „Léčivé rostliny a včely“ a nechyběla ani ochutnávka jednodruhových medů z léčivých rostlin.

Listové zeleniny byly zastoupeny dvěma druhy roketou a rukolou, které lze pěstovat celoročně v truhlících, s výjimkou letních měsíců, kdy vybíhají do květu. Expozice byla doplněna informacemi o jejich využití v kuchyni i jako léčivých rostlin.

Expozice genetických zdrojů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin byla oceněna Diplomem za 3. místo v soutěži O nejlépe řešenou expozici I. kategorie – PELERO CZ.