Přírodovědci si vyměňovali zkušenosti se studenty z Nizozemska

Nové informace i zkušenosti s prezentací vlastních vědeckých výsledků získávali dnes na přírodovědecké fakultě studenti z Hanze University od Applied Science z nizozemského Groningenu. Během dvou dnů si prohlédli Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů i město Olomouc. Spolu s českými studenty prezentovali i své vědecké práce.

Návštěva je jednou z aktivit dlouhodobé spolupráce mezi oběma vysokými školami. Letos do Olomouce přijelo 22 studentů druhého a třetího ročníku bakalářského studia biologie a chemie.  Hlavní část programu se uskutečnila dnes.

„Cílem je otevřít našim studentům oči a ukázat jim, že země východní Evropy nejsou ve vědě pozadu, ale naopak mají mnohdy špičkové vybavení a dosahují výborných výsledků. Chceme, aby studenti uměli spolupracovat na mezinárodní úrovni, klademe na to důraz už od prvního ročníku. Plánujeme, že tyto krátké návštěvy by časem mohly přerůst v dlouhodobější studijní pobyty a spolupráci na výzkumných projektech,“ řekl jeden z vyučujících Peter Dammers.

Nizozemští studenti navázali kontakty s olomouckými posluchači oboru Biochemie. „Jedná se o výměnnou akci, na oplátku pojede šest našich studentů v květnu do Groningenu. Smyslem je, abychom si obě strany udělaly představu o tom, jak se dělá věda tady a tam,“ uvedl student Štěpán Kouřil, který návštěvu organizoval.

Mnozí z hostů neskrývali údiv nad vybavením zdejších vědeckých pracovišť. „Byla to zajímavá zkušenost, překvapilo mě přístrojové vybavení obou vědeckých center. Při prezentaci našich prací jsme byli všichni trochu nervózní,“ přiznala studentka Femke Kortstra.

Spolupráce přírodovědecké fakulty s nizozemským partnerem začala před devíti lety. Studenti i vědci se setkávají rovněž na stážích či konferencích a vyměňují si informace.