Centrum se otevřelo absolventům i veřejnosti

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum se u příležitosti Absolventského setkání Univerzity Palackého a Dnů evropského dědictví otevřelo veřejnosti. Vědecké centrum si v pátek odpoledne a během soboty přišlo prohlédnout na 150 lidí.

„Všichni byli nadšení. Obdivovali jak změny, které v celém areálu v Holici nastaly, tak přístrojové vybavení i výzkumné směry. Například na oddělení biofyziky jsme jim ukazovali zázemí pro výzkum zaměřený na rostliny, fotosyntézu a stresy rostlin. Návštěvníky zajímaly zejména praktické dopady naší práce,“ řekl Marek Rác, který se zhostil role průvodce.

Zájemci zavítali i na pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, konkrétně do Centra strukturní a funkční genomiky. Zaujalo je především moderní přístrojové vybavení, které se řadí ke světové špičce, a také o exempláře obilovin, travin a banánovníků, které viděli ve sklenících nebo růstových komorách. Mezi příchozími převažovali absolventi přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, nechyběli ale ani zástupci široké veřejnosti.

„Chtěla jsem se podívat na nové budovy, které tady za dob mého studia ještě nestály. Jsem nadšená z toho, jak je to tu vybavené a kolik je tu drahých a kvalitních přístrojů. Kvalitní výzkum stojí na kvalitním vybavení, to mohu potvrdit i z vlastních zkušeností,“ uvedla Veronika Smutná. V Olomouci absolvovala obor Molekulární a buněčná biologie a má za sebou doktorské studium v Paříži, kde působí v centru pro výzkum rakoviny Gustave Roussy. „Co se týká přístrojového vybavení, je tam na poměrně vysoké úrovni. Velmi mě těší, že je to dost srovnatelné se zázemím ve zdejších centrech,“ doplnila absolventka.