CRH navštívili nizozemští studenti

Se studentským životem i vědeckou prací na přírodovědecké fakultě se seznámilo 19 studentů z Hanze University of Applied Science z nizozemského Groningenu.  Navštívili Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, kde také prezentovali vlastní práce. Následující den měli na programu například prohlídku Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a Pevnosti poznání.

„Jedná se o výměnný pobyt, naši studenti čtvrtého ročníku oboru Biochemie zase pojedou na jaře do Groningenu. Smyslem je, abychom se navzájem poznali a navázali spolupráci,“ uvedl student Štěpán Kouřil, který návštěvu organizoval.

Úvod společného setkání patřil prezentacím vědeckých prací. Zatímco čeští studenti představovali své bakalářské práce, nizozemští kolegové je seznamovali s výsledky svých školních projektů. Následně si prohlédli olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

„Bylo to pro mě velmi zajímavé a poučné. Viděl jsem hodně věcí, které u nás vidět nemohu. Vědci nám vše srozumitelně vysvětlili a navíc i názorně ukázali. Takže určitě návštěvu tohoto vědeckého pracoviště považuji za přínosnou,“ řekl student třetího ročníku chemie Pim Elzer.

Spolupráce mezi oběma školami trvá už deset let. Studenti a vědci se setkávají rovněž na stážích a konferencích. Návštěva přírodovědecké fakulty a zdejších vědeckých center dokonce přiměla jednu z nizozemských studentek absolvovat v Olomouci pětiměsíční stáž.

„Když jsem tady byla před dvěma lety na výměnném pobytu, viděla jsem všechny ty úžasné možnosti, které zdejší fakulta poskytuje. U nás se navíc k práci v laboratoři dostáváme mnohem hůře, proto jsem se rozhodla na stáž v rámci programu Erasmus přijet. Navíc považuji za skvělé poznat jinou zemi, zdejší lidi. Mám to tady ráda,“ svěřila se Femke Kortstra, která na Hanze University of Applied Science studuje biomedicínský výzkum.

Kromě vědeckých center a dalších pracovišť fakulty si nizozemští studenti prohlédli i Olomouc a zavítali také na Svatý Kopeček.