Zástupkyně National Science Foundation navštívily vědecká centra

S vědeckou infrastrukturou i výzkumnými směry Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů se dnes seznámily zástupkyně americké National Science Foundation Sonia Ortega a Roxanne Nikolaus. Olomouc byla i díky pozvání rektora Jaroslava Millera jednou ze zastávek během jejich čtyřdenního turné po České republice.

„Cílem bylo seznámit zástupkyně grantové agentury, která uděluje peníze na základní výzkum ve Spojených státech, s vědou a výzkumem v České republice. Navštívily instituce, které utvářejí systém a politiku výzkumu a vývoje, a také přední výzkumná centra,“ uvedl projektový manažer pro výzkum a vývoj CzechInvestu Roman Pašek.

Během dopoledne si hosté prohlédli obě vědecká centra v areálu přírodovědecké fakulty na ulici Šlechtitelů. „Ne každá univerzita se může pochlubit tak špičkovými pracovišti, a to ani ve Spojených státech. Je dobře, že se informace o vysoké kvalitě našich výsledků i infrastruktury více rozšíří i v tamní vědecké komunitě,“ řekl děkan přírodovědecké fakulty a ředitel CRH Ivo Frébort, který se s Roxanne Nikolaus setkal už během nedávné návštěvy zástupců Univerzity Palackého v USA.

„Myslím, že si zástupkyně National Science Foundation odnášejí z Olomouce velice dobrý dojen. Samozřejmě je zaujalo město a jeho historie, byli jsme i velmi pěkně přijati panem rektorem, který přiblížil sepjetí univerzity a města. Nadšeny byly i z vědeckých center, která navštívily,“ uvedl Pašek.

Kromě Univerzity Palackého byla součástí programu i návštěva tří brněnských univerzit a Českého vysokého učení technického v Praze.