Na konferenci rostlinných biotechnologů odkazuje mobilní laboratoř

Na konferenci Biotechnology of Plant Products – Green for Good IV, která se od pondělí koná na přírodovědecké fakultě, odkazuje mobilní laboratoř v centru Olomouce. Odborníci a studenti v ní zájemce zábavnou formou seznámí s některými tématy, o nichž budou špičkoví biotechnologové z celého světa jednat. Prosklená laboratoř na Horním náměstí bude přístupná vždy od 11:00 do 18:00 až do 22. června, kdy konference pořádaná Centrem regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum končí.

„Rostliny jsou nezbytnou součástí lidské potravy. S tím, jak narůstá populace na Zemi, je potřeba neustále zvyšovat výnosy plodin. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je využít dostupné výsledky a poznatky vědy. K negativním vlivům, s nimiž se musíme vypořádat, patří i změny klimatu. Otepluje se a oblasti sucha se posouvají stále více na sever. Konference přivádí odborníky z celého světa, kteří budou řešit, jak pomocí rostlinných biotechnologií tyto problémy překonat. Zaměří se i na řadu dalších témat,“ přiblížil konferenci ředitel CRH a děkan přírodovědecké fakulty Ivo Frébort.

Tuto formu prezentace zvolila fakulta poprvé. Inspirací byla podobná aktivita v Krakově, kterou u příležitosti konání Evropského biotechnologického kongresu iniciovala tamní radnice. V Olomouci se do příprav zapojila i Pevnost poznání a záměr podpořil olomoucký magistrát. Odborníci a studenti přiblíží širší veřejnosti například fenomén molekulárního farmaření nebo interakce rostlin a mikrobů, pomocí výkonných lup a mikroskopů budou moci zájemci objevovat svět rostlinných buněk.

„Návštěvníci zde najdou i funkční model elektronového mikroskopu. V mikroskopech či pod lupami mohou pozorovat pylová zrna, izolovat DNA banánu nebo si vyrobit rostlinné origami,“ představil další aktivity programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš.

Konference se v Olomouci pořádá jednou za dva roky, poprvé se uskutečnila v roce 2011. Letos přivítá na 170 hostů z více než 20 zemí světa. Záštitu nad konferencí převzal ministr zemědělství Marian Jurečka.