Konference rostlinných biotechnologů měla hvězdné obsazení

Posledními přednáškami, vyhlášením cen v posterové sekci a závěrečným poděkováním skončila dnes mezinárodní konference Biotechnology of Plant Products – Green for Good IV. Vědci a studenti z více než dvou desítek zemí se na ní dozvěděli o nových trendech v rostlinných biotechnologiích od řečníků, z nichž mnozí mají ve svých oborech světové renomé.

„Konferenci považuji za vydařenou a jsem rád, že na ni máme samé pozitivní ohlasy. Přijeli skutečně významní řečníci, přednášky byly velmi kvalitní. V tomto směru bude skutečně těžké letošní ročník překonat,“ zhodnotil čtyřdenní vědecké setkání ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) a děkan přírodovědecké fakulty Ivo Frébort.

Konferenci vyzdvihl i viceprezident  spolupořádající Evropské biotechnologické federace Jeff Cole.  „Děkuji Ivo Frébortovi za obrovské nasazení, s nímž byla konference připravena. Skvělý byl vědecký program, organizace i večerní neformální setkání,“ poděkoval Cole a pozval přítomné na Evropský biotechnologický kongres, který se uskuteční příští rok v červenci v Ženevě.  Pořadatelskou dvojici institucí letos poprvé doplnila i Evropská fytochemická společnost.

Součástí závěrečného ceremoniálu bylo rovněž předání diplomů za nejlepší postery. Těch se celkem sešla zhruba stovka.  Podle hodnotitelů byla jejich úroveň vysoká a tříčlenná komise neměla snadnou práci.  „Bylo to těžké rozhodování, hodnotili jsme jak vědeckou část, tak způsob zpracování posterů. Každý z nás vybral své kandidáty a pak jsme hledali průniky a dospěli ke shodě.  Tematické zastoupení bylo pestré a i oceněné práce jsou z různých oblastí, takže reprezentují všechna klíčová témata konference,“ prozradil člen hodnotitelské komise Petr Tarkowski z CRH.  Ocenění získali student biochemie na olomoucké přírodovědecké fakultě Petr Voňka, Cintia Marchetti z CRH, Johanna Lethin z University of Gothenburg ve Švédsku a Poonam Sinhg z Technické univerzity v německém Braunschweigu.

V programu rozděleném do osmi sekcí se vědci věnovali například biologicky aktivním látkám z rostlin, genetice a genomice, fytochemické analýze, molekulárnímu farmaření, stresovým faktorům u rostlin či interakcím mezi rostlinami a mikroorganismy. K nejvýznamnějším hostům patřil Clint Chapple z Purdue University či Patrick Schnable z Iowa State University v USA.  Konference se zúčastnilo zhruba 170 výzkumníků.