Nizozemští studenti přijeli na výměnný pobyt

Město Olomouc, univerzitní prostředí a především přírodovědeckou fakultu a její výzkumné směry poznávali 24. a 25. října studenti z Hanze University of Applied Science z Groningenu. V červnu se naopak vydají na cestu do Nizozemského království olomoučtí studenti oborů Biochemie a Biotechnologie a genové inženýrství.

Nizozemští studenti se zaměřují především na biomedicínský výzkum, chemie, biologii a bioinformatiku. V Olomouci navštívili nejprve Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, kde prezentovali vlastní vědecké práce vzniklé v rámci školních projektů. Čeští studenti je naopak seznámili s výsledky svých bakalářských či diplomových prací.

S prezentací vystoupila i studentka čtvrtého ročníku biochemie Anita Vašíčková. „Bakalářku jsem sice obhajovala loni, takže mám s prezentací zkušenosti. Ale tentokrát musím mluvit anglicky, takže je to složitější. Jsem ale ráda, že se mohu poznat s novými lidmi a také bych se chtěla podívat do Nizozemska. Zajímá mě tamní vzdělávací systém, údajně velmi odlišný od toho našeho, i jejich vědecká práce,“ doplnila studentka.

Spolupráce mezi oběma školami trvá déle než deset let. Letos poprvé se do ní zapojila Petra Hloušková, doktorandka z katedry biochemie. „Cílem setkání je navázat nové kontakty a motivovat studenty k účasti na stážích v rámci projektu Erasmus,“ uvedla Hloušková. Například loni v Olomouci absolvovala díky Erasmu pětiměsíční stáž Femke Korstra, která v Groningenu studuje biomedicínský výzkum. Přiměl ji k tomu právě výměnný pobyt, který v Olomouci dva roky před tím absolvovala.

Studenti z Groningenu navštívili také Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a katedru analytické chemie, na programu měli rovněž prohlídku Ústavu molekulární a translační medicíny a Pevnosti poznání.