Nová ekologická hnojiva zvyšují výnosy obilovin i dalších plodin

Nová kombinovaná hnojiva, která kromě potřebných živin obsahují také látky odvozené od rostlinných hormonů – cytokininů, vyvinuli vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Tekuté přípravky, které jsou velmi účinné, šetrné k životnímu prostředí a snadno se aplikují, zajistí zemědělcům vyšší výnosy u obilovin, olejnin i dalších plodin. Po jejich použití hospodářské rostliny snáze zakoření, lépe čelí nepříznivým klimatickým podmínkám a vytvářejí více odnoží a zrna.

„Přípravky nemají v tuzemsku a zřejmě ani ve světě obdoby, neboť jsou v nich použity naše originální látky, které se v zemědělské praxi dosud nevyužívaly. Jedná se o kombinaci makro a mikro prvků, jako jsou například dusík, draslík, fosfor, mangan nebo měď, a rostlinných hormonů, které jsme na základě dlouholetých výzkumů vyvinuli. Velkou výzvou bylo dostat všechny složky do jednoho přípravku tak, aby vznikla stabilní forma. Bylo to podobné tomu, jako když dáváte dohromady dva lidi, kteří se moc rádi nemají, a musíte je naučit spolupracovat,“ uvedl jeden z autorů Radoslav Koprna z CRH.

Přípravky jsou podle něj výsledkem zhruba desetiletého úsilí, během nějž se propojili odborníci řady specializací. Chemici a rostlinní biologové spolupracovali se společností Chemap Agro, jejichž původní přípravky posloužily jako základ nových stimulátorů.  Výsledné produkty jsou určené zejména zemědělským firmám.

Hnojivo Aucyt Start obsahuje syntetický derivát cytokininů, který podporuje tvorbu silných odnoží a tím i klasů a zrn u obilnin a větvení u olejnin. „Rostlina se nevyčerpává tím, že vytváří odnože, které nepotřebuje, ale posílíme naopak ty, které zvýší výnos plodiny. Aplikace se provádí na podzim nebo na jaře přímo postřikem na rostliny,“ přiblížil užití látky Koprna.

Naopak Primseed je určen pro moření osiva širokého spektra plodin, například u jarních či ozimých obilnin, řepky, máku, slunečnice, luskovin a dalších. „Díky tomu má rostlina v počáteční fázi vývoje silnější kořenový systém, lépe odnožuje a i ve stresových podmínkách mnohem lépe a rovnoměrněji klíčí a vzchází. Jedná se o rovněž o kapalný prostředek s velmi snadnou aplikací,“ doplnil Koprna. Přípravek kromě makro a mikro prvků obsahuje látku, cytokininového antagonistu, která snižuje schopnost rostliny vnímat cytokininy. To má pozitivní vliv na její počáteční vývoj a v konečném důsledku i na výnos.

Podobné syntetické rostlinné hormony se v hnojivech nacházejí zřídkakdy, dosud se užívaly jen u prostředků proti poléhání obilovin. Olomoučtí vědci po nich sáhli proto, že s jejich studiem, vývojem a testováním na polních plodinách mají letité zkušenosti. Oba přípravky letos získaly registraci jako pomocné rostlinné přípravky – kombinovaná stimulační hnojiva.