Polní kázání představí jedinečné kolekce olomoucké genobanky

Jak se připravuje rostlinný materiál do genobanky a proč je důležité zachovat rozmanitost kulturních i planých druhů rostlin? Odpověď poskytnou výzkumníci olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., na Polním kázání, které se uskuteční ve středu 13. června od 10:00 v Olomouci-Holici. Návštěvníci dostanou i řadu praktických rad a podnětů pro pěstování zeleniny i léčivek.

Olomoucké pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., které je součástí Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum, pečuje o genetické zdroje zelenin a aromatických, kořeninových a léčivých rostlin z tuzemska i zahraničí. Uchovává v několika kolekcích přes 11 tisíc genetických zdrojů, rostliny se zde pěstují na ploše zhruba osmi hektarů. K raritám olomouckého pracoviště patří například kolekce dlouhodenního vegetativně množeného česneku a jedinečná polní kolekce léčivých rostlin.

Pozemky na ulici Šlechtitelů včetně technických izolátorů si budou moci během Polního kázání prohlédnout i zájemci z řad veřejnosti. „Polní kázání má více než dvacetiletou tradici. Cílem je seznámit zájemce s významem genobanky a představit jim i výzkum na našem pracovišti. Někteří zájemci se vracejí opakovaně a oceňují informace, které pak mohou využít na svých zahrádkách,“ uvedla Ivana Doležalová z pořádající instituce. Letos si návštěvníci prohlédnou například i rozkvetlé záhony levandulí nebo pokusné porosty tymiánu, máty a dalších léčivých rostlin

Odborníci z VÚRV se o genetické zdroje nejen starají, ale mohou je bezplatně poskytovat vysokým školám, vědeckým pracovištím či šlechtitelům, například za účelem výzkumu a dalšího šlechtění. Generativně množené položky genetických zdrojů se dlouhodobě uchovávají v centrálním skladu genové banky v Praze-Ruzyni a nejvýznamnější položky tvoří jakousi „železnou zásobu“ pro případ nepředvídatelných událostí a jsou uloženy v genové bance v Piešťanech a na Špicberkách.