Výzkumníci vystaví tykve z genobanky na Floře Olomouc

Tykve velkoplodé, patizony, takzvané kabačky, okrasné dýně nebo třeba cukety si budou moci prohlédnout návštěvníci podzimní etapy výstavy Flora Olomouc, která se koná od 4. do 7. října. Výstavu Tykve – druhová a fenotypová rozmanitost  pořádá olomoucké pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby VÚRV, v.v.i., jež je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, ve spolupráci s Botanickou zahradou Výstaviště Flora. Zájemci výstavu najdou v pavilonu H.  

Olomoucké pracoviště výzkumného ústavu pečuje ve své genobance o kolekci tykví, která má přes 600 položek. Výstava návštěvníkům na ploše 20 metrů čtverečních představí pět druhů pěstovaných tykví ve dvaceti odrůdách.  „Seznámíme s historií jejich pěstování, přineseme morfologický popis jednotlivých odrůd. Protože na výstavu přicházejí hlavně zahrádkáři, připravíme pro ně informace zejména o využití tykví.  Cílem výstavy je informovat veřejnost o těchto plodinách, o nichž se toho příliš neví. Ukážeme, že tykve mají různé druhy, tvary a barvy. A navíc – k podzimu prostě patří,“ objasnila Ivana Doležalová z olomouckého výzkumného ústavu.

Podle ní mají z tykvovitých rostlin v tuzemsku velkou tradici v pěstování zejména okurky.  Dýně se v tuzemsku pěstovaly a šlechtily v menší míře. K nejvýznamnějším odrůdám, které byly v tuzemsku uznány a stále jsou registrovány, patří velkoplodé tykve Veltruská obrovská a Goliáš a odrůda tykve obecné Kveta. „Největší velikosti obvykle dosahují odrůdy Goliáš nebo Big Max, ale vzhledem k letošnímu počasí tykve nenarostly tak, jako v minulých letech,“ prozradila Doležalová.

Výstava je putovní, poslední dva zářijové dny si ji mohou prohlédnout lidé v kulturním domě v Bohuňovicích. V říjnu ji bude hostit ještě Střední škola zemědělská a zahradnická v Olomouci (15.–19.10.) a Pevnost poznání (27.–28.10.).

Olomoučtí výzkumníci na Floře Olomouc vystaví rovněž staré české odrůdy tykví, ale i paprik a mrkve. Budou součástí expozice v pavilonu A, který se promění v tržiště první republiky.  Na Floře Olomouc nebudou chybět ani výzkumníci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Na ochozu pavilonu A  šlechtitelům a odborné veřejnosti představí novinky ve výzkumu dědičné informace rostlin a především nejmodernější molekulární metody, které mohou usnadnit a zefektivnit šlechtění. Kromě toho připraví i zábavné aktivity pro laickou veřejnost včetně například ukázky preparátů pod binokulární lupou či představení biotechnologických postupů, díky kterým není pro vědce problémem vypěstovat rostlinu pouze z jednotlivých buněk.