Miroslav Ovečka přivezl z prestižní konference cenu za nejlepší přednášku

Cenu za nejlepší přednášku si ze Španělsko-portugalské konference pro pokročilou optickou mikroskopii (SPAOM2018 – Spanish Portuguese Meeting for Advanced Optical Microscopy) přivezl na konci října ze španělské Granady Miroslav Ovečka z Oddělení buněčné biologie Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). Účastníky zaujal vystoupením, v němž prezentoval výsledky svého domovského pracoviště při sledování vývoje živých rostlin pomocí pokročilé mikroskopie.

„Cílem bylo představit naše pokročilé přístupy, které nám dovolují studovat rostliny na úrovni, která byla ještě před několika lety nepředstavitelná. Snažil jsem se tyto postupy představit ostatním tak, aby se od nás mohli inspirovat. Potěšitelné bylo, že po přednášce přišla řada kolegů, kteří se snažili získat více informací, které by mohli využít ve svém výzkumu,“ uvedl Ovečka, který uspěl v konkurenci 38 přednášek, jež zazněly v hlavním vědeckém programu od zástupců předních evropských laboratoří. Mikroskopii rostlinných objektů byla věnována jen menší část.

„Na konferenci vystupovali skutečně vynikající odborníci na snímání živočišných objektů, které je podstatně rozvinutější než snímání rostlin. Byli tam i řečníci, kteří stáli u vývoje základních metodických postupů v této oblasti. Získat cenu v takovéto konkurenci je pro mě velkou poctou,“ doplnil Ovečka.

Velký ohlas vzbudilo i jeho vystoupení v rámci jednoho z metodických workshopů pod názvem Plant and bacterial imaging, v němž účastníky informoval o konkrétních krocích, které jsou nutné pro přípravu rostlin na pokročilou mikroskopii.

Olomoucká laboratoř patří ve zkoumání vývoje rostlin i jejich vnitřního uspořádání pomocí fluorescenční mikroskopie ke světové špičce. Od modelové rostliny huseníčku postoupili již k mnohem větší vojtěšce, kterou dokáží ve speciálním mikroskopu sledovat v přirozeném stavu až několik dní. Unikátní zkušenosti shrnuli nedávno v přehledovém článku pro prestižní časopis Nature Plants.