Na jednání řídicího výboru EFB byli i olomoučtí zástupci

Evropskou biotechnologickou federaci (EFB) povede i nadále švédský biolog Mathias Uhlen. Dne 26. ledna se na tom v Barceloně shodli účastníci jednání řídicího výboru EFB, jehož členem je i ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) Ivo Frébort. Na programu byla i strategie působení federace v příštích letech a příprava Evropského biotechnologického kongresu, který se uskuteční v roce 2020 v Maastrichtu.

„Řídicí výbor potvrdil ve funkci dosavadní prezidenta i viceprezidenty. Jejich počet se ale rozšířil, nově tuto pozici zastává i Francesc Gòdia z Autonomní univerzity v Barceloně. Staronové vedení bude podporovat strategii federace pro příštích pět let, na níž se účastníci jednání shodli,“ sdělila zástupkyně české regionální kanceláře EFB Michaela Holecová z CRH.

Nezisková organizace sdružuje národní biotechnologické společnosti, vědecké společnosti a ústavy, univerzity, biotechnologické firmy i jednotlivce. Jejím hlavním smyslem je propagace biotechnologií v Evropě. Jedním z velmi diskutovaných témat barcelonského jednání byla i nutnost změny evropské legislativy v oblasti geneticky upravených rostlin. „V souvislosti s tím byla oceněna iniciativa vedení CRH, jež se obrátilo na české politiky včetně premiéra, aby se o změnu evropských zákonů zasadili. V EFB panuje shoda v tom, že je potřeba podnítit veřejnou diskuzi, zlepšit informovanost obyvatel a vyvrátit mnohé mýty, které jsou s GMO neprávem spojeny,“ doplnila Holecová. Olomoučtí zástupci na jednání rovněž informovali o postupu příprav konference Green for Good V, která se uskuteční letos v červnu.